human hair extensions uk

Jysk-Fynske Mesterskaber i Enkeltstart

Jysk-Fynsk_Mesterskab_2013_-_Freja_og_Mette0.jpg
  • Jysk-Fynsk_Mesterskab_2013_-_Freja_og_Mette0.jpg
  • Jysk-Fynsk_Mesterskab_2013_-_Freja_og_Mette.JPG
  • Jysk-Fynsk_Mesterskab_2013_-_soelv__bronze.JPG
09-06-2013

Imens verdenseliten i dag kørte enkeltstart (prolog) i Schweiz Rundt var den hjemlige elite samlet i Viborg, hvor der blev afviklet Jysk-Fynsk Mesterskaber i disciplinen Enkeltstart – eller ”kampen mod uret” som det hedder blandt cykelfolket. Eliteklassen (A-rækken) blev vundet af den tidligere juniorverdensmester Mads Würtz Schmidt, Team Cult Energy. Fra Aalborg Cykle-Ring kørte Jimmy Purkær sig ind på en flot 4. plads efter 28 km i tiden 38.16,87. Klubbens mange ryttere gjorde sig også bemærket i C-rækken fik Michael Mortensen en flot sølvmedalje blot 7 sekunder og 61 hundrededele fra vinderen. I børne- og ungdomsrækkerne kom der ligeledes medaljer hjem til Aalborg. I aldersgruppen U13 piger (11-12 år) hjembragte to af klubbens pigeryttere henholdsvis en sølv- og bronzemedalje. Mette Egtoft Jensen (sølv) og Freja Cecilie Vinther (bronze) måtte begge se sig slået af Lærke Elstrøm fra Hedensted Cykelklub. Begge piger havde dog efter præmieceremonien overskud til et smil til fotografen.

Ultimate Web